Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort

Buna ziua ,as avea si eu o intrebare ,in cazul in care vreau sa divortez ,iar sotul nu este de acort ,care sunt pasii pe care trebuie sa ii fac si ce costuri implica?
Este necesar sa formulati actiunea de divort, sa o motivati in fapt si in drept si sa propuneti probe in dovedirea motivelor de divort.
Costurile sunt reprezentate de taxa de timbru al carei cuantum este de 100 de lei in situatia in care va intemeiati actiunea pe disp.art 373 al.1 lit.b) c.civ. si onorariul avocatului daca optati pentru angajarea unui avocat.
Atat taxa de timbru cat si onorariul avocatului constituie cheltuieli de judecata pe care le puteti obtine prin hotararea judecatoreasca de la parat, daca actiunea este admisa in maniera formulata.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat