Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... lemne
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

lemne

Buna seara,sotul meu si cu trei vecini ,fiecare cu calul si caruta lui,au taiat in padure 8 arbori.In acest timp a venit padurarul,brigadierul si Politia,le-au confiscat drujba si i-au chemat la sectia de politie,unde au semnat fiecare cate o declaratie tiparita de catre un agent politist la calculator si dupa calculul facut de ei au reiesit in 18 metri cubi la masuratoarea celor 8 arbori.Am uitat sa mentionez ca arborii au fost taiati din padurea statului si nu au fost pusi in carute.La cateva zile distanta au fost citati iarasi la Politie.Intrebarea mea este(daca se poate sa ma puneti in tema cumva)ce sanctiune sau amenda o sa primeasca sotul meu?Multumesc anticipat!
Necunoscand datele concrete consemnate in documentele semnate de sotul dv este hazardat sa ne pronuntam
Autoritatea politiei putea sa constate si sa consemneze diferite contraventii sau chiar infractiuni intre care taiere ilegala de material lemnos
Trebuie analizat inclusiv calitatea sotului dv autor sau complice la savarsirea unei infractiuni
Fara analizarea atenta a datelor consemnate in documentul semnat de sotul dv este hazardat sa ne pronunutam despre eventuale sanctiuni