avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 165 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

În urma neplății unui credit de nevoi personale , girat doar cu salariul,s-a ajuns la o firma de recuperare care ma tot amenință cu executarea silită. Concret ce imi poate lua dacă pierd în instanță contestația la executare silită?Poate decide instanță executarea bunurilor din casa(tv,frigider,etc dacă sunt bunuri comune cu ale soției).
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 20:49, 1 Noiembrie 2019
Salariu aveți, dacă spuneți că ați girat cu salariul`?
Casă și mașină aveți`?
Dacă creanța este sub 10.000 lei, nu vor recurge la executarea imobiliară, dar mașină dacă aveți, o poate sechestra.
Ultima modificare: Vineri, 1 Noiembrie 2019
Dapix, utilizator
Eu cred ca se vor limita la salariu.
Este prea complicat si prea mare deranj pe bunurile mobile.
Doar daca ati avea o masina scumpa ati avea probleme.
Ultima modificare: Vineri, 1 Noiembrie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Credite neachitate belecuta09 belecuta09 Buna ziua, Am o mare rugaminte : am 3 credite (1 nevoi personale, 2 carduri ) care au fost declarate scadente din cauza faptului ca nu am mai putut plati ... (vezi toată discuția)
Credit Adrrryana Adrrryana Buna.daca am un credit de nevoi personale pe care nu l-am achitatși vreau sa îmi cumpăr o casă pot fi executat silit și mi se poate lua casa?mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Executare silita credit nevoi personale mariusbm mariusbm Buna ziua, Sunt sigur ca s-a discutat de nenumarate ori acest subiect dar rog un mic ajutor. Eu si sotia mea avem cate un credit de nevoi personale ramas ... (vezi toată discuția)