avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 142 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pot conduce o masina de categoria B daca am obtinut ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pot conduce o masina de categoria B daca am obtinut permisul in urma examinarii pe masina cu cutie automata?

Daca am facut scoala de soferi pe o masina cu schimbator de viteza si am dat prima examinare pe aceeasi masina dar am picat , dar in schimb la urmatoarea examinare folosesc masina cu cutie automata, pot conduce si autoturisme cu schimbatoare de viteza daca iau permisul pe cea automata?
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 04:12, 22 Aprilie 2022
De vreme ce aveți categoria B puteți conduce orice fel de autoturisme ce se încadrează în această categorie.
Greșit.
Permisul obținut pe mașina automata conține la coduri și mențiuni codul 76,care oferă dreptul de conducere doar pe mașini automate.

Dacă aveți 76 trecut la coduri și mențiuni pe spatele permisului, nu puteți conduce manuala.

Adrian ALBU a scris:

De vreme ce aveți categoria B puteți conduce orice fel de autoturisme ce se încadrează în această categorie.

initial trebauie vazut daca puteti derula examenul pentru obtinerea permisului de conducere pe vehicul cu cutie automata
Daca scoala de soferi nu are in dotare vehicul cu cutie automata,sunt necesare aprobari speciale pentru a putea sustine examenul pe masina dv
Dupa ce obtineti perm,isul categoria B puteti conduce categoria afarenta de vehicule fie cu adaptare tehnica omologata fie cu cutie automata
Si daca pe permis este codul 15.03 nu este acelasi lucru ? eu stiam de codul 15.03 nu de codul 76.

mariustz a scris:

Greșit.
Permisul obținut pe mașina automata conține la coduri și mențiuni codul 76,care oferă dreptul de conducere doar pe mașini automate.

Dacă aveți 76 trecut la coduri și mențiuni pe spatele permisului, nu puteți conduce manuala.

Adrian ALBU a scris:

De vreme ce aveți categoria B puteți conduce orice fel de autoturisme ce se încadrează în această categorie.



Este codul 78, am retinut eu gresit 76.
Este vorba de ordinul 157/2012.

Codul 15.03 pe care il stiti dvs e cam acelasi lucru, 15.03 e definit ca permis doar pentru ambreiaj automat, iar 78 definit ca "limitat la vehiculele cu schimbator de viteze automat".

In orice caz, cert este ca raspunsul la intrebarea lui e ca nu, daca ia pe automata nu poate conduce manuala, desi nu cred nici eu ca o sa dea pe automata odata ce scoala a facut-o pe manuala.

S.C PGH Enterprise Telecom S.R.L a scris:

Si daca pe permis este codul 15.03 nu este acelasi lucru ? eu stiam de codul 15.03 nu de codul 76.

mariustz a scris:

Greșit.
Permisul obținut pe mașina automata conține la coduri și mențiuni codul 76,care oferă dreptul de conducere doar pe mașini automate.

Dacă aveți 76 trecut la coduri și mențiuni pe spatele permisului, nu puteți conduce manuala.

Adrian ALBU a scris:

De vreme ce aveți categoria B puteți conduce orice fel de autoturisme ce se încadrează în această categorie.





Alte discuții în legătură

Bună ziua, am făcut scoala de soferi pe masina cu cutie manuala, ... Anna9Marria Anna9Marria Bună ziua, am făcut scoala de soferi pe masina cu cutie manuala, si am picat, asi vrea sa știu dacă se poate da examenul pe masina cu cutie automata? (vezi toată discuția)
Permis de conducere pe cutie automată Stefan4678 Stefan4678 Dacă am luat permisul de conducere pe cutie automată, voi putea conduce pe cutie manuală? Și dacă nu, ce ar trebui să fac în mod concret? (vezi toată discuția)
Bună ziua , vin și eu cu o întrebare: pot conduce mașina ... Ionuț44484 Ionuț44484 Bună ziua , vin și eu cu o întrebare: Pot conduce mașina manuala, dacă eu am susținut examenul ( traseul ) pe mașină cu cutie automată. (vezi toată discuția)