Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... insolventa
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

insolventa

Buna ziua, avand calitatea de debitor aflat in reorganizare la momentul de fata- la momentul iesirii din reorganizare (4 ani)- va rog sa imi spuneti ce se intampla cu dosarele suspendate in baza art. 75 din legea insolventei, la solicitatrea creditorilor de a repune cauza pe rol, pot invoca prescrierea acestor drepturi? sau ce actiune as putea intreprinde impotriva acestor dosare?
Si termenele de prescriptie s-au suspendat la data deschiderii procedurii insolventei.

La inchiderea procedurii insolventei, termenele incep sa curga in continuare.

Nu imi este clar ce reprezinta termenul de 4 ani. Poate scrieti ca este de la ... pana la ...

Sper sa va fie de folos informatiile.
multumesc, termenul de 4 ani reprezinta perioada de reorganizare prelungita(3+1 ani)