Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general S.R.L. fără activitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

S.R.L. fără activitate

Bună ziua, va rog sa-mi spuneți cât timp poate fi păstrată o firmă fără activitate?
george-neagu, moderator
Chiar dacă firma nu desfășoară nicio activitate pentru care e autorizata în timpul uneia sau mai multor perioade fiscale, aceasta are obligația de a depune toate declarațiile lunare, trimestriale cu sume pe zero. Se menține, de asemenea, și obligația întocmirii și depunerii situațiilor financiare anuale și a raportărilor contabile (bilantul). In aceasta situatie nu este un timp limita in care sa stea firma asa.
Pentru a scăpa de obligația depunerii declarațiilor fiscale, societatea poate opta pentru intrarea în inactivitate temporară, anunțată organelor fiscale și înscrisă în registrul comerțului. Durata inactivității nu poate depăși însă trei ani.
Va mulțumesc pentru răspuns! Toate cele bune!