Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Buna ziua.
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Buna ziua.

Cum mi se comunica procesul verbal de contraventie, de catre politia locala, in conditiile in care nu locuiesc permanent la adresa de domiciliu. Multumesc.
Comunicarea se va face prin intermediul postei romane.
Lucrez si locuiesc in strainatate aproape permanent. Cum se face comunicarea? Afisarea la domiciliul unde nu locuiesc, chiar si in prezenta a 2, 3, martori cum poate ajunge la mine?
georgevyl, utilizator
Articolul 27 din OG nr. 2/2001, prevede ca:

Comunicarea procesului-verbal se face prin poștă, cu aviz de primire,
sau prin afișare la domiciliul sau la sediul contravenientului. Operațiunea de afișare se consemnează într-un proces-verbal, semnat de cel puțin un martor.
Daca doriti sa intrati in posesia procesului verbal de contraventie, va trebui sa faceti diligente in acest sens.