Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Poprire pe indemnizatie de crestere a copilului pana ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Poprire pe indemnizatie de crestere a copilului pana la 2 ani

Buna ziua,
Am primit notificare de la banca,precum ca mi se va pune poprire pe veniturile ce le voi primi pe card.
Problema este ca acele venituri sunt indemnizația pentru creștere a copilului si alocația aferentă.
Am mers la banca tocmai pentru a preciza că aceste venituri nu pot fi supuse popririi,raspunsul ce l-am primit a fost ca alocația nu va fi supusă poprirei in schimb indemnizația da,deoarece este un venit al meu si nu am copilului.
Cat este de legal acest lucru din moment ce este data OUG nr 111/2010,si se stipulează că indemnizația nu poate fi supusă propriei?
Multumesc anticipat.
Notificati executorul si banca ca acele venituri reprezinta indemnizatia pentru CCC
Notificați în scris executorul judecătoresc, și depuneți personal înscrisul la BEJ, la care să cereți nr. de înregistrare.

Indicați în petiție și baza legala, care este ART. 729, alin. (7) Cod Procedură Civilă.
OUG 111/2010
art.20 (1) - Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă nu pot fi urmărite silit decât în vederea recuperării, conform legii, a sumelor încasate necuvenit cu acest titlu.