Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Petitii versus GDPR
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Petitii versus GDPR

Speță. Instituție publica. 2 functionari publici. Unu il reclama pe altul. Reclamatia se verifica de catre Corpul de control al institutiei si se claseaza ca nefondata. Functionarul reclamat, solicita o copie a petitiei si invoca art 15 din GDPR . In conditiile in care prin dreptul de acces se poate confirma doar ca a avut loc o prelucrare si se furnizeaza datele personale proprii ale persoanei vizate, fara a afecta drepturile altora la confidentialitate, ce se poate invoca in afara de GDPR pentru a furniza copia petitiei reclamantului catre persoana reclamata si care a solicitat copia...?
Potrivit HG 1344/2007, citaţia pentru audierea funcţionarului public a cărui faptă face obiectul sesizării se comunică împreună cu un exemplar al sesizării, precum şi cu copii ale înscrisurilor depuse de către persoana care a formulat sesizarea, dacă este cazul.
Nu a fost sesizata comisia de disciplina. Inscrisul a fost inregistrat ca petitie, iar verificarile Directiei Inspectie s-au finalizat prin clasare. Doamna vizata de control se simte lezata de verificari, si doreste copie a sesizarii.

Cornel Vasile a scris:

Potrivit HG 1344/2007, citaţia pentru audierea funcţionarului public a cărui faptă face obiectul sesizării se comunică împreună cu un exemplar al sesizării, precum şi cu copii ale înscrisurilor depuse de către persoana care a formulat sesizarea, dacă este cazul.