avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj in caz de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj in caz de divort

Buna ziua,

Detin in proprietate un apartament.
Urmeaza sa ma casatoresc.
Dupa casatorie voi primi - de la o ruda - prin transfer de proprietate - un apartament - tot pe numele meu.

In cazul unui divort ce drepturi ar avea doamna daca nu a contribuit cu nimic in proprietati ?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: vlsound , utilizator 10:47, 11 Noiembrie 2019
prin transfer de proprietate - un apartament - tot pe numele meu.

Prin ce tip de act se va face transferul ?
Daca e donatie pt dvs, va ramane bun propriu, daca e prin contract de vanzare cumparare, in lipsa unei conventii matrimoniale, va fi bun comun.
va fi donatie.

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte apartament sot si sotie ContSters212553 ContSters212553 Tatal meu a cumparat un apartament la care a participat si sotia cu 20% din valoarea apartamentului, desii in acte e trecut doar tatal meu,La anu vreau ca ... (vezi toată discuția)
Adaugare sotie pe contract apartament Ciprian001 Ciprian001 Buna ziua, Acum un an am cumparat un apartament dar nu eram casatorit cu logodnica cu care m-am casatorit anul acesta in Iulie, motiv pentru care la vremea ... (vezi toată discuția)
apartament dobândit înaintea căsătoriei. o convenție matrimonială mă ajută să nu-i pierd valoarea dacă îl voi vinde și vom cumpăra altul, după căsătorie? Nustiucine Nustiucine Salutare. As dori sa stiu raspunsul la cateva intrebari legate de conventia matrimoniala deoarece anul acesta ma voi casatori. Momentan am un apartament pe ... (vezi toată discuția)