Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj in caz de divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj in caz de divort

Buna ziua,

Detin in proprietate un apartament.
Urmeaza sa ma casatoresc.
Dupa casatorie voi primi - de la o ruda - prin transfer de proprietate - un apartament - tot pe numele meu.

In cazul unui divort ce drepturi ar avea doamna daca nu a contribuit cu nimic in proprietati ?

Multumesc
prin transfer de proprietate - un apartament - tot pe numele meu.

Prin ce tip de act se va face transferul ?
Daca e donatie pt dvs, va ramane bun propriu, daca e prin contract de vanzare cumparare, in lipsa unei conventii matrimoniale, va fi bun comun.
va fi donatie.

Multumesc