Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dobanda legala la penalitati?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dobanda legala la penalitati?

Va salut!
Poate ma ajuta si pe mine cineva.... multumesc anticipat..
Am un dosar in care reclamanta solicita penalitati de intarziere si ...dobanda legala la penalitati? Precizez ca debitul este stins de aproape 1 an. Spuneti-mi si mie daca exista vreu suport legal in acest sens (dobanda legala la penalitati), eu nu am gasit nimic deocamdata...
....daca am inteles bine, debitul principal s-a stins acum un an... atunci despre ce penalitati mai vb?
si inca ceva, penalitatile nu se mai pot cere data fiind faptul ca in conf cu dispozitiile art. 1111 Cod civil plata partiala asupra creditului si dobanzii, se imputa mai intaio asupra dobanzii" or in aceste circumstante este clar ca creditorul avea obligatia ca la data lichidarii debitului de baza sa retina si penalitatile percepute pana in acel moment! Prin prisma principiului accesorium sequitur principale, s-au stins si penalitatile si odata cu ele si dobanda legala!