Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Tatăl in certificat
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Tatăl in certificat

Ma numesc spulber liliana alexandra si mai am 2 frați pe care îi cheamă Preda Cristian(1 an jumatate mai mare) si Preda Marian(3 ani mai mic)...Pe părinții mei ii cheama Preda Petruta si Preda Alexandru...numai că în certificatul meu de naștere ca părinți apar Spulber Petruta si Spulber Victor...cand am intrb pe mama de acest Victor mi.a spus o poveste foarte incalcita si ca nu ar trb sa ma mai intreb de acest Victor ca tatăl e asta care ma crescut(Preda Alexandru) ...Acum întrebarea mea e daca acest Victor nu este tatăl meu asa cum zice mama ..dc a fost trecut în certificatul meu de naștere ca tata?
Se mai intampla si asa...
Motivele pot fi variate.
Va pot explica parintii motivele.
Pe mine ma intereseaza daca putea fi trecut în certificat ca tata fara acordul lui

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Se mai intampla si asa...
Motivele pot fi variate.
Va pot explica parintii motivele.

Pentru ca la data nasterii dvs. mama era casatorita cu d.l Victor. Daca acesta nu este tatal dvs. (asta doar mama dvs. stie) trebuia ca sotul mamei sa faca tagada paternitatii (lucru pe care se pare ca nu l-a facut) iar tatal dvs. biologic urma sa va recunoasca. Atata timp cat nu se face tagada, un copil din casatorie nu poate avea ca tata decat pe sotul mamei (fara a I se cere acordul acestuia).