Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... inchidere firma in timpul concediului de sarcina si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

inchidere firma in timpul concediului de sarcina si lauzie

Buna ziua. Ce se intampla daca se inchide firma in timp ce un angajat este in concediu de sarcina si lauzie (concediu medical 08)?Ii plateste statul concediul medical, intra in somaj?
Sunt doua posibilitati :
- fie intra in somaj si apoi in continuare concediu de maternitate, CCC

- fie duce concediile de maternitate la Casa de Asigurari de Sanatate, dupa care va intra in CCC