avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale implicare asociat srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

implicare asociat srl

Va rof frumos daca se poate sa ma ajutati.....in cazul unui srl care are sediul social intr-un oras si isi deschide un punct de lucru in alt oras, se poate lua ca asociat o persoana fizica dar care sa aduca aport de capital si sa raspunda doar pentru punctul de lucru????independent de activitatea care se desfasoara la sediul societatii
Daca se poate va rog sa imi spuneti si cum trebuie procedat
Cel mai recent răspuns: 14 , utilizator 11:33, 3 Decembrie 2009
Nu se poate ce doriti dvs..De raspuns, nu raspunde asociatul, ci administratorul.
Infiintati alta societate cu 2 asociati si nu punct de lucru, si numiti administrator acea persoana .
Conform art. 3 al.3 din legea 31/1990, asociatii in SRL raspund pana la concurenta capitalului social subscris.
In caz de insolventa, pot fi atrase la raspunderea patrimoniala pentru acoperirea unei parti a pasivului societatii, organele de suoraveghere, de conducere sau orice persoana care a cauzat insolventa prin oricare din faptele prevazute la art. 138 din legea 85/2006-legea insolventei.
De administrarea societatii se ocupa adminstratorul, inclusiv de punctul de lucru .
Puteti sa intrati in asociere fara probleme daca doriti sa participati la aceasta afacere.
Ultima modificare: Joi, 3 Decembrie 2009
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asociere elena3 elena3 as dori un sfat pentru urmatoarea problema: lucrez la o societate si de curand mi s-a propus o asociere, precizez ca societatea are sediul social in alt judet ... (vezi toată discuția)
Infiintare firma cu 4 asociati killque killque Buna ziua, Suntem 4 persoane (2 perechi) interesate sa infiintam o firma in care fiecare sa aiba 25%. Eu si sotia mea detinem un apartament , ceilalti 2 ... (vezi toată discuția)
Cesionare ginan ginan Daca s-au cesionat partile sociale ale unui srl cu datorii la buget in baza unui proces verbal de predare -primire insotit de balanta cu predarea activelor ... (vezi toată discuția)