Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale implicare asociat srl
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

implicare asociat srl

Va rof frumos daca se poate sa ma ajutati.....in cazul unui srl care are sediul social intr-un oras si isi deschide un punct de lucru in alt oras, se poate lua ca asociat o persoana fizica dar care sa aduca aport de capital si sa raspunda doar pentru punctul de lucru????independent de activitatea care se desfasoara la sediul societatii
Daca se poate va rog sa imi spuneti si cum trebuie procedat
Nu se poate ce doriti dvs..De raspuns, nu raspunde asociatul, ci administratorul.
Infiintati alta societate cu 2 asociati si nu punct de lucru, si numiti administrator acea persoana .
Conform art. 3 al.3 din legea 31/1990, asociatii in SRL raspund pana la concurenta capitalului social subscris.
In caz de insolventa, pot fi atrase la raspunderea patrimoniala pentru acoperirea unei parti a pasivului societatii, organele de suoraveghere, de conducere sau orice persoana care a cauzat insolventa prin oricare din faptele prevazute la art. 138 din legea 85/2006-legea insolventei.
De administrarea societatii se ocupa adminstratorul, inclusiv de punctul de lucru .
Puteti sa intrati in asociere fara probleme daca doriti sa participati la aceasta afacere.
Mihail Cazacioc, Consilier juridic
Va multumesc mult de tot pentru raspunsuri....