avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 606 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot folosi cardul bancar după decesul titularului ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot folosi cardul bancar după decesul titularului ?

am convietuit in concubinaj 6 ani 2013-2019, in acest timp am folosit pentru diverse plati si retrageri cardul aferent unui cont curent constituit in timpul convietuirii fara o imputernicire speciala,,
acum a intervenit decesul persoanei cu care am convietuit, si am folosit cardul pentru diverse plati si retrageri pentru cheltuielile aferente inmormantarii, fica unicul mostenitor fiind plecata din tara,
am cumparat locul de veci pe numele meu, pot fi eu ttitularul locului de veci in aceste contiditii sau va fi mostenit de unicul mostenitor
Ultima modificare: Sâmbătă, 16 Noiembrie 2019
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: Adrian Sulea , Consultant credite si finantari 17:36, 27 Noiembrie 2019
5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua "marriot".

Legal, nu.

Practic, da.

Pana nu afla banca sau "unicul mostenitor" si se blocheaza contul/cardul bancar.

Tot practic, puteti retrage toti banii din cont, fara a vea posibilitatea de a-l "lichida/inchide".

Lasati in sold o suma modica (de ex. 50 - 100 lei).

Preferabil, nu retrageti o suma mai mare de 2.000 lei/zi.

Cu siguranta, "unicul mostenitor" va va cere socoteala pentru banii retrasi din cont.
Pastrati documente justificative (facturi, chitante, ...) si nu dati din mana exemplarele originale.
Doar copii xerox sau, cel mult, autentificate de catre un notar public.

Din cate cunosc, locurile de veci nu se "vand".
Se "concesioneaza" pentru o durata de 7 ani.

Pe de alta parte, Daca l-ati "cumparat" si aveti factura si chitanta/bon fiscal, asta e.
Nu intra in calcul la dezbaterea succesiunii.

Toate cheltuielile ocazionate cu inhumarea defunctului, efectuate de catre dumneavoastra, intrucat "unicul mostenitur" nu este in tara, se scad din masa succesorala in situatia in care aveti documente justificative.
multumesc
Cu multa placere.

Pentru alte nelamuriri conexe cu speta initiata, reveniti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Completare registru incasari si plati SPANU CORINA SPANU CORINA Buna ziua , as avea o intrebare in legatura cu completarea registrului incasari si plati, si anume: cand il voi completa vor trebui sa reaiasa toate ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! situatia mea este urmatoarea: titlul de proprietate ... Maria Variana Maria Variana Buna ziua! Situatia mea este urmatoarea: Titlul de proprietate pe casa/pamant este pe tatal meu. In urma decesului (avut loc acum 26 de ani), mama mea a ... (vezi toată discuția)
Inregistrare plata utilitati in rjip ismi3ismi ismi3ismi Pt ca am gasit pe forum intrebari pt Fisa de operatiuni diverse si raspunsuri contradictorii,doresc sa stiu daca e buna concluzia la care am ajuns: 1)in RJIP ... (vezi toată discuția)