Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pot folosi cardul bancar după decesul titularului ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pot folosi cardul bancar după decesul titularului ?

am convietuit in concubinaj 6 ani 2013-2019, in acest timp am folosit pentru diverse plati si retrageri cardul aferent unui cont curent constituit in timpul convietuirii fara o imputernicire speciala,,
acum a intervenit decesul persoanei cu care am convietuit, si am folosit cardul pentru diverse plati si retrageri pentru cheltuielile aferente inmormantarii, fica unicul mostenitor fiind plecata din tara,
am cumparat locul de veci pe numele meu, pot fi eu ttitularul locului de veci in aceste contiditii sau va fi mostenit de unicul mostenitor
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua "marriot".

Legal, nu.

Practic, da.

Pana nu afla banca sau "unicul mostenitor" si se blocheaza contul/cardul bancar.

Tot practic, puteti retrage toti banii din cont, fara a vea posibilitatea de a-l "lichida/inchide".

Lasati in sold o suma modica (de ex. 50 - 100 lei).

Preferabil, nu retrageti o suma mai mare de 2.000 lei/zi.

Cu siguranta, "unicul mostenitor" va va cere socoteala pentru banii retrasi din cont.
Pastrati documente justificative (facturi, chitante, ...) si nu dati din mana exemplarele originale.
Doar copii xerox sau, cel mult, autentificate de catre un notar public.

Din cate cunosc, locurile de veci nu se "vand".
Se "concesioneaza" pentru o durata de 7 ani.

Pe de alta parte, Daca l-ati "cumparat" si aveti factura si chitanta/bon fiscal, asta e.
Nu intra in calcul la dezbaterea succesiunii.

Toate cheltuielile ocazionate cu inhumarea defunctului, efectuate de catre dumneavoastra, intrucat "unicul mostenitur" nu este in tara, se scad din masa succesorala in situatia in care aveti documente justificative.
multumesc
Cu multa placere.

Pentru alte nelamuriri conexe cu speta initiata, reveniti.