Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte pe casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte pe casa

Trebuie sa faca succesiune mama dupa parintii ei morti daca ea e unicul lor copil? Ar vrea sa poata vinde proprietatea si terenurile care sunt momentan tot pe numele bunicilor mei . Multumesc anticipat !
Adicamy, utilizator
Da, trebuie.
Multumesc ! Aveti idee in ce consta aceasta succesiune si ce suma ne-ar trebui ?
Adicamy, utilizator
Inseamna ca mama sa se adreseze unui birou notarial din circumscripția judecătoriei unde părinții săi au avut ultimul domiciliu și să solicite dezbaterea succesiunii.
Procedura succesorala se finalizează cu eliberarea certificatului de moștenitor, care va fi actul de proprietate al mamei, în baza căruia va putea vinde ulterior.
Costurile depind de valoarea bunurilor din masa succesorala. Un calcul exact îl puteți obține la biroul notarial, prezentând actele de proprietate ale defunctilor.
Va multumesc!