Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cale de atac
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cale de atac

Intr-un dosar de contencios administrativ instanta tribunalului da o sentinta pe care pirita o recureaza la curtea de apel.Pirita nu-si motiveaza recursul decit la primul termen si nici nu timbreaza.Instanta de recurs mai da un termen pentru timbrare si constatarea nulitatii recursului ,apoi la al doilea termen se pronunta constatind nulitatea recursului.IIntrebare:In aceste conditii recurenta care nu si-a motivat recursul si nu a timbrat mai are vre-o cale de atac? Pina atunci hotarirea ramasa definitiva poate fi pusa in aplicare fiind vorba doar de refuz solutionare cerere??
Nu.
Poate uza ,daca se incadreaza ,de caile extraordinare,contestatia in anulare sau revizuirea hotararilor
In cazul netimbrarii cererii de recurs, cam greu de gasit vreun motiv pentru exercitarea cailor extraordinare de atac.

Daca in urma admiterii actiunii autoritatea publica este obligata sa incheie, sa inlocuiasca sau sa modifice actul administrativ, sa elibereze un certificat, o adeverinta sau orice alt inscris, executarea hotararii definitive si irevocabile se va face in termenul prevazut in cuprinsul ei, iar in lipsa unui astfel de termen, in cel mult 30 de zile de la data ramanerii irevocabile a hotararii.