Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimb de nume
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimb de nume

Daca sunt divorțată in afara țării ,in sentința nu se cere schimbarea numelui.aici in Spania.este necesar revenirea la numele de familie anterior,tinind cont că am o procură dată de tată pe numele actual că sa pot face pașaportul cu adresa in străinătate a minorilor? Divorțul este in procesul de recunoaștere in tribunalul din țară și nu am cerut schimb de nume. Pot rămâne cu numele actual fara sa am probleme? Dacă îl schimb și am procură dată pe numele actual mai pot face pașaport la minore? specific că tatăl deabea a fost de găsit iar eu am custodia
Schimbarea numelui se poate face doar in tara/tarile in care sunteti cetatean. Celelalte tari nu au caderea sa se amestece in treburile interne ale acestei tari, putand face doar o sugestie in acest sens catre autoritatile din tara in care sunteti cetatean. Sigur, asta nu va scuteste de raspundere.