Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Continuare concediu crestere copil mic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Continuare concediu crestere copil mic

Buna!Imi spuneti va rog cum se procedeaza in cazul in care:eu am nascut pe data de 24.08.2018 si raman insarcinata cu bebe 2 si ar trebui sa nasc prin luna septembrie..?Ar fii o solutie sa intru direct in prenatal fara sa mai merg la lucru?Multumesc anticipat!!!
Buna ziua,
Daca tatal indeplineste conditiie pentru a beneficia de CCC-Concediu Crestere Copil, cei 2 ani.., atunci ar trebui sa reveniti la serviciu cel tarziu pe 25.07.2020.
Daca nu indeplineste...reveniti la serviciu pe 25.08.2020.
La revenire depuneti cerere de Incetare suspendare contract de munca Nr....si revenire la serviciu in baza acelui contract. Tot atunci puteti solicita si Concediul maternal ( pre si postnatal).
Pentru a putea fi platit-solicitati la AJPIS o Adeverinta cu periada de concediu precum si sumele incasate in aceasta perioada si o depuneti la angajator.