avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 796 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Continuare concediu crestere copil mic
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Continuare concediu crestere copil mic

Buna!Imi spuneti va rog cum se procedeaza in cazul in care:eu am nascut pe data de 24.08.2018 si raman insarcinata cu bebe 2 si ar trebui sa nasc prin luna septembrie..?Ar fii o solutie sa intru direct in prenatal fara sa mai merg la lucru?Multumesc anticipat!!!
Cel mai recent răspuns: Ionut.ion , utilizator 08:44, 25 Noiembrie 2019
Buna ziua,
Daca tatal indeplineste conditiie pentru a beneficia de CCC-Concediu Crestere Copil, cei 2 ani.., atunci ar trebui sa reveniti la serviciu cel tarziu pe 25.07.2020.
Daca nu indeplineste...reveniti la serviciu pe 25.08.2020.
La revenire depuneti cerere de Incetare suspendare contract de munca Nr....si revenire la serviciu in baza acelui contract. Tot atunci puteti solicita si Concediul maternal ( pre si postnatal).
Pentru a putea fi platit-solicitati la AJPIS o Adeverinta cu periada de concediu precum si sumele incasate in aceasta perioada si o depuneti la angajator.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie - concediu crestere copil GeorgianaGeorgiana2019 GeorgianaGeorgiana2019 Buna ziua! Va rog mult daca ma puteti ajuta cu un raspuns. Din data de 5.02.2018-5.05.2018 (90 zile) am fost in concediu medical (sarcina cu risc). Din data ... (vezi toată discuția)
Buna seara! cum trebuie sa procedez pentru a intra din ccc1 ... Maria Genoiu Maria Genoiu Buna seara ! Cum trebuie sa procedez pentru a intra din ccc1 in ccc2 fără sa merg la serviciu Primul copil s-a născut pe data de 23-09-2021 iar anul ... (vezi toată discuția)
Sarcina in ccc Playfun Playfun Buna ziua, sunt in CCC pana in 1 octombrie 2020 si sunt insarcinata din nou trebuind sa nasc in martie 2021. Intrebarea este daca pot intra in concediu medical ... (vezi toată discuția)