Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Buna ziua,

Intrebarea mea este : am pus sub executare un apartament detinut impreuna cu fosta sotie, ea ramanand cu apartamentul dar e plecata definitiv in spania din anul 2000. Cum nu avea de gand sa imi ofere partea mea, sulta stabilita prin proces, prin executor, sa tinut prima licitatie.

Nu sa vandut, sa tinut a doua licitatie, valoarea scazanduise cu 25 /, ieri 2 decembrie si tot nu sa vandut , pt a mi recupera banii. In acest caz , se va mai scadea cu 25 la suta si pt a treia licitatie ?

Daca da, atunci valoarea de plecare la strigare este deja sub valoarea datoriei ei fata de mine, in acest caz, nu este normal sa mi se atribuie apartamentul mie ? In valoarea datoriei ?

Va multumesc.
Pretul de pornire al licitatiei va fi acela redus cu 25% si la licitatia a-III-a, dar imobilul se poate vinde la pretul maixim oferit. Puteti adjudeca in contul creantei imobilul dar va trebui sa platiti d-voastra sotiei diferenta de pret.
Am sa revin cu precizari exacte ca sa fiu inteles.

La prima licitatie s a supraevaluat apartamentul (avocatul fostei sotii se pare ca a intrat pe o mana cu executorul ales si platit de mine, asa este impresia mea deoarece apartamentul nu valoreaza mai mult de 1 miliard ) si sa scos la 1,5 miliarde. Nu s a vandut.

La a doua, ieri, s a scos in 1.100.000.000 deci cu 25% mai putin. Datoria fostei sotii este de 850 milioane, prin sentinta judecatoreasca. Nu s a prezentat nimeni si nu s a vandut.

Acum, la a treia licitatie, se va scoate tot cu 1.100.000.000 inteleg. Nu ar fi logic sa se coboare iar cu 25 la suta ?

O alta intrebare este daca eu trebuie sa platesc taxa de participare la licitatie, avand in vedere ca o parte din apartament este sulta, ce mi o datoreaza.

Va multumesc ca mi ati acordat atentie.
Emil777 a scris:

Am sa revin cu precizari exacte ca sa fiu inteles.

La prima licitatie s a supraevaluat apartamentul (avocatul fostei sotii se pare ca a intrat pe o mana cu executorul ales si platit de mine, asa este impresia mea deoarece apartamentul nu valoreaza mai mult de 1 miliard ) si sa scos la 1,5 miliarde. Nu s a vandut.

La a doua, ieri, s a scos in 1.100.000.000 deci cu 25% mai putin. Datoria fostei sotii este de 850 milioane, prin sentinta judecatoreasca. Nu s a prezentat nimeni si nu s a vandut.

Acum, la a treia licitatie, se va scoate tot cu 1.100.000.000 inteleg. Nu ar fi logic sa se coboare iar cu 25 la suta ?

O alta intrebare este daca eu trebuie sa platesc taxa de participare la licitatie, avand in vedere ca o parte din apartament este sulta, ce mi o datoreaza.

Va multumesc ca mi ati acordat atentie.

In situatia in care nu ati fost multumit cu rezultatul raportului de expertiza, aveati posibilitatea sa solicitati contraexpertiza.
Pretul nu poate sa scada cu mai mult de 25 %.
Sunteti obligat la consemnarea garntiei de participare la licitatie, iar in situatia in care sunteti desemnat cistigator, va trebui sa achitati o eventuala diferenta ( dupa ce veti recupera si cheltuielile generate de executarea silita).
mult succes!
NU se reduce cu mai mult de 25%. Dar daca vine cine si ofera sa spunem 68% din pretul de evaluare apartamentul poate fi vandut, deci la pretul maxim oferit chiar daca la licitatie va participa o singura persoana.
Creanta d-voastra poate fi considerata taxa de participare. Vorbiti cu executorul care instrmenteaza doasrul. Sigura va poate lamuri pana la cele mai mici detalii.
Buna ziua,

Doresc sa mai intreb, datorita faptului ca evaluatorul a fost manipulat si a supraevaluat apartamentul, (nici macar nu a vazut apartamentul, nu a avut chei, a facut evaluarea la intelegere cu avocatul paratei) , in acest moment , MAI POT CERE O contraEXPERTIZARE ?

Inteleg ca : " Creanta d-voastra poate fi considerata taxa de participare " asta insemnand ca pot participa la licitatie fara a plati taxa de inscriere de 10 %. Daca inteleg bine.

Cum datoria debitorului catre mine, sulta, este de 850 milioane, catre executor , 60 milioane , inteleg ca apartamentul ar trebui sa iasa la licitatie cu 910 milioane , suma cu care eu as fi de acord , urmand sa platesc eu comisionul executorului.

Este viabila oare aceasta varianta ? Va multumesc mult pt ca realmente ma ajutati foarte mult cu experienta profesionala pe care o aveti.