Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Nerespectare carte funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Nerespectare carte funciara

Buna ziua, am imprejmuit terenul pe care este construita locuinta. Din greseala, constructorii nu au respectat dimensiunile din cartea funciara si au construit gardul gresit.
In cartea funciara terenul este de forma dreptunghi cu L=100m si l=20m
Dupa construirea gardului una din laturile mici are 20.25m
Practic acum ocup 12mp din cei 2000mp ai vecinului.
Mentionez ca vecinul nu are terenul imprejmuit si nici carte funciara.
Cum se rezolva aceasta problema?
Multumesc anticipat!
Barbu Nicolae, utilizator
Buna ziua,
Mutati gardul.
Daca nu aveti constructie pe terenul respectiv, cel ce nu va apartine, este simplu. Doar mutati gardul.
Daca exista constructie, problema se complica.