avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1041 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Nerespectare carte funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Nerespectare carte funciara

Buna ziua, am imprejmuit terenul pe care este construita locuinta. Din greseala, constructorii nu au respectat dimensiunile din cartea funciara si au construit gardul gresit.
In cartea funciara terenul este de forma dreptunghi cu L=100m si l=20m
Dupa construirea gardului una din laturile mici are 20.25m
Practic acum ocup 12mp din cei 2000mp ai vecinului.
Mentionez ca vecinul nu are terenul imprejmuit si nici carte funciara.
Cum se rezolva aceasta problema?
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Marți, 26 Noiembrie 2019
Barbu Nicolae, utilizator
Buna ziua,
Mutati gardul.
Daca nu aveti constructie pe terenul respectiv, cel ce nu va apartine, este simplu. Doar mutati gardul.
Daca exista constructie, problema se complica.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Care sunt laturile terenului? costirazvan8 costirazvan8 Avem un titlu de proprietate pe un teren de 800 metri patrati, dar nu stim care sunt laturile terenului sub forma de dreptunghi.Lângă terenul meu cineva a ... (vezi toată discuția)
Anulare autorizatie de imprejmuire 25Maria23 25Maria23 Buna ziua, O casa a fost construita in 2002, iar cadastrul s-a facut in 2010. In 2012 a inceput un proces intre vecini prin care s-au modificat limitele ... (vezi toată discuția)
Actiune de granituire? pinuta pinuta Buna ziua! Am o problema cu vecinii in ceea ce priveste limita proprietatii. Am cumparat un teren in anul 2008. Vechiul propietar avea titlu de proprietate pe ... (vezi toată discuția)