Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bunicii mei au avut doi copii.Unul este în viață și are doi copii (eu şi mai o soră),iar celălalt copil al bunicilor a decedat înainte de a deceda bunicii mei (părinții lui) şi are un copil .Tatăl meu cu mama mea a stat în casă cu bunicii ,a avut grijă de ei ,ia înmormântat. Nepotului bunicilor al cărui tată a decedat nu a stat cu noi ,nu a venit nici la înmormântarea bunicului său.Acuma a deschis succesiune pentru jumate din ce a lăsat bunicii noștri. Tatăl meu nu a fost de acord cu succesiunea şi a mers la un avocat.Dea lungul timpului părinții mei au plătit toate impozitele la primărie.Mai mult nepotul din partea fratelui decedat a trimis la primărie o adresă prin care vrea deschisă poziție la registrul agricol pentru jumate din casă și din terenuri .Este legal să facă această adresă la primărie.
Da, este legal.
Masa succesorala după bunici se împarte în mod egal între copilul in viata si nepot.
Faptul că părinții dvs au locuit în casă cu bunicii nu are relevanță.
Doar au stat si au platit pentru un imobil care nu era proprietatea lor.