avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1860 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Hol bloc / spatii comune
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Hol bloc / spatii comune

Bună ziua, ma poate ajuta cineva cu nr articolului care reglementează folosirea spatiilor comune (în ceea ce ma privește holul blocului) din legea administrării proprietății ( nu știu cum se numește exact)?
Am o problema cu depozitarea pe palier a mobilierului mizerabil etc de către vecin. Am înțeles ca s ar fi reglementat din 2018 chiar și ornarea scarii în stil personal, după cum vrea vreun proprietar inspirat"... Deobicei de prost gust...nu înțeleg de ce exista în România aceasta lipsa de bun simt și dorința de a fi înconjurați de un spațiu frumos ne lipsește în mare parte. Deja scările comuniste sunt urate le mai și împodobim apoi cu diverse mizerii!?
Cel mai recent răspuns: zws , utilizator 21:35, 1 Septembrie 2023
Pentru completa si corecta dv informare,studiati disp L nr 196/2018 care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Conform dispozitii in vigoare,este interzis depozitarea in partea comuna de condominiu de bunuri cu risc
In speta ,initial sesizati presedintele de asociatie,care detine autoritatea si competenta sa dispuna masurile necesare astfel incat sa fie respectate si aplicate dispozitiile in vigoare referitoare la utilizarea partii comune de condominiu
Nu poate dispune președintele de spațiul imediat din fata ușilor noastre după bunul plac. Dacă cumva ii este simpatic proprietarul dulapului și il impune? ..își mai ia și un ban în plus . Asa ceva ar fi strigător la cer! Sa decidă altcineva ptr spațiul din fata ușii apartamentului. Acel dulap obtureaza vizibilitatea ușii.. Cand urca scările in spatele dulapului se poate ascunde cineva și ataca de ex... Se poate întâmpla orice, sau pur și simplu se poate speria de un vecin care așteaptă liftul... Exista o reglementare clara ptr mitocaniile vecinilor..ptr florile puse în zeci de ghivece diferite, în sticle de plastic tăiate în loc de vaza, ptr pereți colorati in culorile papagalilor sau diferit de ce exista deja, mobilier depozitat pe scări, holuri.... Din 2018 se prevăd amenzi..

ynocentta a scris:

Pentru completa si corecta dv informare,studiati disp L nr 196/2018 care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Conform dispozitii in vigoare,este interzis depozitarea in partea comuna de condominiu de bunuri cu risc
In speta ,initial sesizati presedintele de asociatie,care detine autoritatea si competenta sa dispuna masurile necesare astfel incat sa fie respectate si aplicate dispozitiile in vigoare referitoare la utilizarea partii comune de condominiu

Ultima modificare: Luni, 2 Decembrie 2019
Carlo1115, utilizator
<<Exista o reglementare clara ptr mitocaniile vecinilor..>> Si care e acea prevedere si unde o gasesc? Mersi!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. am vecini care depozitează pe casa scării ghivece ... georgiana30 georgiana30 Bună ziua. Am vecini care depozitează pe casa scării ghivece de flori,biciclete,trotinete,căruț pentru copii..în fata și spatele blocului au pus mese ... (vezi toată discuția)
Vecinul meu a ocupat holul etajului ana_iuli ana_iuli Buna ziua! Va scriu pentru o lamurire legata de ce ar trebui sa fac ca sa conving vecinul sa isi mute mobilierul si obiectele depozitate pe holul blocului, ... (vezi toată discuția)
Părțile comune ? Fuica Nicusor Fuica Nicusor Am un fișet (metalic),de 28 ani la ghena de gunoi etc. 3 al unui bloc de 8 nivele și nu sunt singurul mai sunt la alte nivele , eram ca o familie , cand o ... (vezi toată discuția)