Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata pensiei de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata pensiei de invaliditate

Am primit decizia de pensie de invaliditate gradul 2 de la Casa de Pensii, decizie emisa in data de 14.11.2019. Dosarul a fost depus in data de 14. 10.2019. Decizia de pensionare fiind emisa fix dupa 30 zile.
In decizie scrie ca plata pensiei de invaliditate se va platii de la data de 05.10.2019, data de cand a incetat contractul de munca.
Intrebarea mea este care ar fi data cand voi primii pensia de invaliditate(banii)?
In mod normal trebuie sa primiți pensia și restanțele in decembrie (2019).
Multumesc frumos pentru raspuns.

Carp Mircea a scris:

In mod normal trebuie sa primiți pensia și restanțele in decembrie (2019).