avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 505 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Plata pensiei de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Plata pensiei de invaliditate

Am primit decizia de pensie de invaliditate gradul 2 de la Casa de Pensii, decizie emisa in data de 14.11.2019. Dosarul a fost depus in data de 14. 10.2019. Decizia de pensionare fiind emisa fix dupa 30 zile.
In decizie scrie ca plata pensiei de invaliditate se va platii de la data de 05.10.2019, data de cand a incetat contractul de munca.
Intrebarea mea este care ar fi data cand voi primii pensia de invaliditate(banii)?
Cel mai recent răspuns: Mitu_Constantin , utilizator 08:59, 5 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In mod normal trebuie sa primiți pensia și restanțele in decembrie (2019).
Multumesc frumos pentru raspuns.

Carp Mircea a scris:

In mod normal trebuie sa primiți pensia și restanțele in decembrie (2019).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand primesc prima pensie Dandumio Dandumio In data de 21 decembrie 2014 am primit de la comisie incadrarea in gr.I pensie invaliditate.Incetarea raporturilor de munca a inceput cu 31 decembrie 2014. ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate patryk patryk Buna seara..Am fost diagnosticat cu doua boli care in final au dus la o decizie de pensionare medicala a medicului expert al asigurarilor sociale incepand cu ... (vezi toată discuția)
Când înceteazã un contract de muncã pentru o persoanã pensionatã pe caz de boalã chrisbia30 chrisbia30 Am o mare dilemă şi dacă cineva poate să o rezolve. Pentru un angajat în sistemul bugetar s-a depus dosarul de pesionare pentru invaliditate cam prin ... (vezi toată discuția)