Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Rovinieta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Rovinieta

Buna ziua! Am primit si eu azi,4 decembrie o executare silita pentru o contraventie legata de rovinieta din anul 2012! Spuneti-mi,va rog,ce ar trebui sa fac in aceasta situatie? Eu stiu ca n-am nicio datorie la “amenzi” de la Primaria orasului,ca deh,acolo mi-am platiti dintotdeauna radarele si rovinietele...cum se face ca acuma,peste 8 ani,se trezeste cineva sa ma faca buna de plata si plus ”cheltuielile” lor de judecata??? Eu nu trebuie sa fiu anuntata cumva ce mi se intampla? Dupa 8 ani nu se prescrie aceasta misterioasa “rovinieta”? Multumec anticipat si astept raspunsul dv
Termenul de prescriptie este de 5 ani, incepind cu 1 ianuarie anul urmator, de cind s-a nascut acea obligatie fiscala. Daca amenda e din 2012, inseamna ca 1 ianuarie 2013 ar fi inceput termenul si el s-a prescris pe 1 ianuarie 2018. Oricum, daca aceasta datorie fiscala ar fi existat anterior, ea ar fi trebuit sa apara ca impunere in fiecare dintre acesti ani anteriori si nu va puteati plati taxele, fara achitarea anterioara a acelei amenzi.
Nu se poate face altfel:
[ link extern ]
Poate mai aveti copii dupa chitantele de plata taxe la primarie pe anii anteriori, pentru a dovedi, daca e necesar, faptul ca nu apare aceasta amenda la plata.
www.avocatnet.ro/articol_504...
latka, utilizator