Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Plata TVA firma
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Plata TVA firma

Sunt complet incepator in domeniul fiscal... Asa ca scuzati-mi ignoranta.
Vreau sa-mi deschid o firma de artizanat si sa vand online produsele. Daca cumpar materia prima platesc tva? Si apoi cand vand produsul finit platesc din nou tva?
"Materia prima" e cam 50% din valoare produsului.

Multumesc
Eu presupun ca dvs veti vinde produsele finite catre persoane fizice. In acest caz nu este avantajos sa va inregistrati ca platitor de TVA. Pana atingeti plafonul de 300.000 lei sunteti scutit de plata TVA.