avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ám dreptul la concediu de odihna?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ám dreptul la concediu de odihna?

Buna ziua.In anul 2018 am lucrat pána ín 20 iulie , iar in data de 21 mi- am rupt mana dreapta.Am primit concediu medical si am ajuns si la comisie deoarece nu era bine vindecata . Am luat 5 zile de concediu de odihna pentru tratament si m- am intors la lucruAm cerut restul de concediu de odihna dar nu am primit spunand ca nu am dreptul la ea .Vreau sa aflu daca totusi legea imi permite restul de concediu ramas pe anul 2018 .Multumesc anticipat pentru raspuns.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:43, 6 Decembrie 2019
In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.

In speta, pentru CO 2018 neefectuat, angajatorul are obligatia sa vi-l acorda pana la 01.07.2020.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

C.o. neefectuat danny61 danny61 Bună ziua! Dacă nu am efectuat decât partial concediul de odihnă pe anul 2018 până la 01.iulie.2019 mai pot beneficia de el ? Multumesc ,cu stima (vezi toată discuția)
Zile de concediu de odihna neefectuate anterior concediului de crestere copil Din 18.03.2019 sunt in concediu pentru crestere copil pana la implinirea varstei de 2 ani, respectiv pana in 04.01.2021. Mi-au ramas zile de concediu de odihna ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna ruksandra ruksandra Am lucrat ca și lucrător comercial din august 2017 pana în octombrie 2018. Eu pe anul 2017 nu am avut nici o zi de concediu, iar pe anul 2018 am avut 12 ... (vezi toată discuția)