Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ám dreptul la concediu de odihna?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ám dreptul la concediu de odihna?

Buna ziua.In anul 2018 am lucrat pána ín 20 iulie , iar in data de 21 mi- am rupt mana dreapta.Am primit concediu medical si am ajuns si la comisie deoarece nu era bine vindecata . Am luat 5 zile de concediu de odihna pentru tratament si m- am intors la lucruAm cerut restul de concediu de odihna dar nu am primit spunand ca nu am dreptul la ea .Vreau sa aflu daca totusi legea imi permite restul de concediu ramas pe anul 2018 .Multumesc anticipat pentru raspuns.
In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.

In speta, pentru CO 2018 neefectuat, angajatorul are obligatia sa vi-l acorda pana la 01.07.2020.