Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Taxe restante
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Taxe restante

După o vizită la primărie functionarele de la taxe si impozite imi spun ca am restanțe din anul 2016 la terenuri și mașini deținute de bunicul meu. Fost veteran de război mort din 2018. Înarmat azi cu chitanțe am fost sa imi clarific situația. Nu mică mi-a fost mirarea sa aflu ca pe 2018 am de plata o sumă cu 2 de zero. Si ca am 4 (patru) poziții deschise la taxe si impozite.!???? Una impreuna cu bunicul și cu tatăl (ambii decedați),una cu soția, și două doar pe mine.Intotdeauna cand plateam dadeam buletinul si iimi calculau cat am de plata.Ținând cont că am fost mereu bun platnic ,iar restanța ce o am este produsă de o eroare a funcționarilor care nu mi-au spus cat am de plata ,exista vreo sansa de a nu plati restanța respectiva? Sau dacă nu o sa o plătesc ce pot păți? Țin să precizez că tot ce am avut de achitat primăriei am făcut-o în toți anii înainte de 31 martie ,asta in condițiile în care onor primăria nu mi-a trimis niciodată scrisoarea in care sa imi spuna cât am de plata.
Va multumesc!
Hubarel, utilizator
Varianta sa nu fiti obligat sa achitati restanta o poate reprezenta numai hotararea judecatoreasca definitiva