Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recuperare permis de conducere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recuperare permis de conducere

Am primit o decizie definitiva pe data de 2.10.2019 constand in 1 an si 6 luni de inchisoare cu Amanarea aplicarii pedepsei si termen 2 ani de supraveghere... pentru conducerea unui autovehicul sub influenta alcoolului.

1. Cand as putea sa imi recuperez permisul de conducere?

2. Care este procedura?

Multumesc.
După rămânerea definitivă a sentinței prin care s-a dispus amânarea aplicării pedepsei, puteți recupera permisul.
Procedura nu e clară.
Sunt situații în care cei de la poliție solicită sentința motivată. În alte situații, e suficient doar copia minutei sentinței, cu mențiunea că sentința e definitivă.