Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... DHL refuza sa prezinte de 3 saptamani documentele in ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

DHL refuza sa prezinte de 3 saptamani documentele in vama

Salutare,

Am 5 colete expediate din China in Romania prin DHL pe persoana juridica. De aproape 3 saptamani au ajuns in Bucuresti, am furnizat toate documentele, mi s-a emis facturi pentru vama si TVA, le-am achitat si surpriza, deodata cei de la DHL imi tot spun ca bunurile au fost oprite pentru controlul fizic, Asta de cel putin 2 saptamani. Am facut plangere la DHL, cel putin 5-6 apeluri pe zi, in continuare refuza sa-mi spuna de ce nu se face controlul.
Astazi am discutat cu cei din Vama Otopeni si mi-au confirmat faptul ca DHL nu au prezentat documentele in vama.
In colete am marfa pentru o productie care a fost intarziata si am pierdut enorm. Spuneti-mi unde pot sa-i mai reclam sau ce as putea sa le fac ? Am facut plangere si la DHL Germania, nimic.

Multumesc
Va rog un sfat, nu stiu ce sa le mai fac.