Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Va rog un raspuns!!!
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Va rog un raspuns!!!

In 2004 am cumparat o casa. Cateva luni mai tarziu am facut un contract de imprumut cu garantie imobiliara in favoarea imprumutatorului. In anul 2005 am vandut casa imprumutatorului printr-un act de vanzare-cumparare ca sa sting astfel datoria pe care o aveam. In contract se specifica ca transferul dreptului de proprietate se face la valoarea de .... cat era datoria. Dupa 2 saptamani, ma suna notarul si spune ca trebuie sa platesc 10% impozit de diferenta de pret (pretul de cumparare si valoarea ipotecii) la care s-a facut actul. E corect? Mai pot face ceva, o contestatie la Camera Notarilor? Multumesc
In situatia descrisa de dvs. Notarul are dreptate.