avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrator bloc - renuntare la functie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrator bloc - renuntare la functie

Buna seara, avem in bloc un administrator batranel care vrea sa renunte la functie pt ca toata lumea ii sare in cap iar el nu se mai simte apt, blocul nu are comitet, a incercat de doua ori pana acum sa faca adunare generala si nimeni nu s-a prezentat, cum poate sa renunte la functie? Toata lumea trage de el dar nimeni nu vrea sa-i preia functia
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Decembrie 2019
florentin86, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:05, 14 Decembrie 2019
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
omul e salariat, isi poate da demisia in orice moment. Nu e treaba lui sa-si gaseasca inlocuitor.
Am inteles ca trebuie sa predea gestiunea cuiva si nu are cui

Dr.Virgil Dan Amza a scris:

omul e salariat, isi poate da demisia in orice moment. Nu e treaba lui sa-si gaseasca inlocuitor.

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari
Administratorul de imobil are dreptul sa solicite incetarea raportului juridic de munca
Administrator de imobil puteti prelua simplu ,solicitand la serviciul specializat din primaria teritoriala,care detine lista tuturor administratilor atestati
Am inteles ca trebuie sa predea gestiunea cuiva si nu are cui

Daca nu exista comitet executiv nu exista nici cenzor/comisie de cenzori?
Daca asociatia de proprietari nu are echipa manageriala,administartorul de imobil poate depune intreaga documentatie direct la serviciul specializat din primaria teritoriala
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Decembrie 2019
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Probleme grave cu administratorul din bloc Gabugabu Gabugabu De o luna de zile tot ma chinui sa aflu informații și explicații pentru lista de întreținere care mi se pare cam mare. Mai concret am suspiciuni ca sumele ... (vezi toată discuția)
Există asociații de proprietari în care nu există organe ... puimicc puimicc Există asociații de proprietari în care nu există organe de conducere. Cum pot fi determinate să îsi aleagă comitet executiv, președinte și cenzor, ... (vezi toată discuția)