Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Administrator bloc - renuntare la functie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Administrator bloc - renuntare la functie

Buna seara, avem in bloc un administrator batranel care vrea sa renunte la functie pt ca toata lumea ii sare in cap iar el nu se mai simte apt, blocul nu are comitet, a incercat de doua ori pana acum sa faca adunare generala si nimeni nu s-a prezentat, cum poate sa renunte la functie? Toata lumea trage de el dar nimeni nu vrea sa-i preia functia
florentin86, utilizator
omul e salariat, isi poate da demisia in orice moment. Nu e treaba lui sa-si gaseasca inlocuitor.
Am inteles ca trebuie sa predea gestiunea cuiva si nu are cui

Dr.Virgil Dan Amza a scris:

omul e salariat, isi poate da demisia in orice moment. Nu e treaba lui sa-si gaseasca inlocuitor.

Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari
Administratorul de imobil are dreptul sa solicite incetarea raportului juridic de munca
Administrator de imobil puteti prelua simplu ,solicitand la serviciul specializat din primaria teritoriala,care detine lista tuturor administratilor atestati
Am inteles ca trebuie sa predea gestiunea cuiva si nu are cui

Daca nu exista comitet executiv nu exista nici cenzor/comisie de cenzori?
Daca asociatia de proprietari nu are echipa manageriala,administartorul de imobil poate depune intreaga documentatie direct la serviciul specializat din primaria teritoriala
ynocentta, utilizator