avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plângere penală
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plângere penală

Bună ziua! Am făcut o plângere împotriva cenzorei asociației de proprietari in legătură cu întocmirea unui contract de muncă fictiv, mărirea unui salariu al casierei asociației fără a fi convocată adunarea generală a asociației și alte nereguli privind deconturile administratorului care presta servicii fără contract de muncă. Aștept de două luni un semn și nu am primit răspuns. Cum procedez ca să pot afla dacă se întâmplă ceva? Menționez că plângerea formulată am transmis-o online din motive de sănătate. Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Adam Grecu , utilizator 10:28, 16 Decembrie 2019
Pentru corecta si completa dv informare studiati atent disp L nr 196/2018
Cenzorul asociatiei de proprietari nu detine autoritatea si competenta sa incheie raporturi juridice de munca
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
chiar asa, ce treaba are cenzorul cu perfectarea unor contracte?
Si inca ceva - cate plangeri penale ati facut la viata dumneavostra? Nu de alta dar eu nu am facut niciuna ! Problemele se pot rezolva si altfel !...
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util

@Niculescu Gella,
Dl. doctor a intrebat, pertinent- cate plangeri penale ati mai intocmit..., asa sa stim si noi, dar daca ne intrebati ce aveti de facut, ne-am lamurit!
- angajarea nu o face cenzorul, ci acesta verifica legalitatea - daca era nevoie de asa ceva, daca in BVC sunt prevazute sumele necesare asigurarii salariului, si mai sunt o multime de lucruri pe care cenzorul le verifica;
- o marire de salariu nu se face prin convocarea AG, aici iar nu sunteti bine informata; cum va spuneam, fundamentarea sumelor necesare cheltuielii salariale brute, o face comitetul executiv, functie de nr. de salariati si a celor indemnizabili, se trece in BVC, apoi se discuta si se aproba in AG, de obicei in primul trimestru al anului;
- in timpul anului, este posibil ca unii dintre salariati sa-si incheie contractele de munca - din diferite motive si atunci com. ex. poate angaja alte persoane - desigur, pe bune, nu fictiv asa cum sustineti; daca sunteti convinsa ca lucrurile au luato razna, sigur, puteti solicita verificari, dar in mod sigur, nu trebuie ajuns la penal, sunt si alte modalitati, mai la indemana, pentru clarificare si punerea in ordine a lucrurilor;
-m ati intrebat ce trebuie sa faceti - pai sa intrebati acolo unde ati depus plangerea penala, ce este asa de greu de inteles?
Mult succes!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acțiune civilă Niculescu Gella Niculescu Gella Bună seara! Doresc să primesc de la cenzora asociației de proprietari deoarece ea le-a întocmit copii după contractele de muncă ale administratorului și ... (vezi toată discuția)
Buget venituri si cheltuieli asociatie de proprietari sarah1985 sarah1985 Buna seara. La prima adunare generala din an la care am participat impreuna cu locatarii, nu ni s-a prezentat proiectul bugetului de venituri si cheltuieli ... (vezi toată discuția)