avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1050 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumpărare moștenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumpărare moștenire

Există posibilitatea ca unul dintre moștenitori, să cumpere întreaga moștenire a celuilalt moștenitor, cu acordul acestuia?
Ce fel de procedură notarială face acest lucru posibil.
Ultima modificare: Duminică, 15 Decembrie 2019
Sofi96, utilizator
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 14:23, 15 Decembrie 2019
Buna ziua,
Se merge la notar, se dezbate mostenirea si cel care doreste sa instraineze o vinde sau o doneaza celuilalt.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cedare parte din mostenire aurash29 aurash29 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea intrebare: Matusa mamei mele, doreste sa imi cedeze partea ei dintr-o mostenire, poate sa imi ... (vezi toată discuția)
Conditii cumparare imobil amavrancea amavrancea Buna ziua, As dori sa ma ajutati cu un sfat .Sunt proprietara unei case situata intr-o curte comuna in care se mai afla inca un imobil. Proprietara ... (vezi toată discuția)
Vanzare teren agricol fara succesiune SLDTimisoara SLDTimisoara buna ziua, va rog sa ma lamuriti intr-o problema,suntem 4 frati,parintii au decedat,tata in 1990 si mamain2002,dupa deces nu s-a facut succesiunea. cel mai ... (vezi toată discuția)