avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sarcina si incetarea CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sarcina si incetarea CIM

Buna ziua!tocmai am aflat ca sunt insarcinata,dar CIM este pe perioada determinata,pana la 01.03.2020.o sa pot beneficia de indemnizatie pt CCC,deoarece am perioada necesara lucrata.dar as vrea sa stiu ce se intampla dupa incetarea CIM(nu cred sa se prelungeasca)?de ce anume voi beneficia financiar,daca voi benefia pana la intocmirea dosarului pt CCC.Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:20, 17 Decembrie 2019
Buna ziua,
Care este data probabila a nasterii?
Angajatorul nu este obligat sa va prelungeasca acest contract.
Daca nu o face...o carianta ar fi sa va inscrieti "la somaj" si de acolo intra in concediu maternal si apoi in CCC.
Cealalta ar fi depuneti certificatele pentru concediul maternal direct la Casa de sanatate
Ultima modificare: Marți, 17 Decembrie 2019
Ionut.ion, utilizator
Nasterea ar avea loc in august.si la somaj as putea depune actele pt risc maternal?voi primi vreo indemnizatie de la ei pana voi intocmi dosarul pt CCC dupa nastere?
Din cate stiu...in perioada somajului nu puteti beneficia de Concediu de risc maternal, ci doar de Concediul materna ( cele 126 de zile).
Acesta, certificatele medicale, le depuneti la AJOFM,
Discutati cu dumnealor cand depuneti dosarul pentru somaj
Ok,multumesc!
De cand sunteti angajata ?

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil olteanudiana olteanudiana Buna seara, Doresc sa ma lamuriti cu o problema in legatura cu posibilitatea acordarii indemniz., pe data de 25.07.2013 am semnat contractul de munca pe ... (vezi toată discuția)
Plata concediu prenatal si post natal florentina_hender florentina_hender Buna ziua Vin si eu cu o solicitare. Sunt insracinata in 6 saptamani, ar trebui sa nasc pe 3 mai 2015. Insa sunt angajata pe prioada determinata de 1 an de ... (vezi toată discuția)
Sunt insarcinata Oana Enache Oana Enache Buna ziua! Sunt insarcinata in 23 de saptamani si imi expira contractul de munca pe data de 9 februarie 2020 . Ma poate prelua casa de asiguraru ? Multumesc ... (vezi toată discuția)