Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Referitor continuitate in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Referitor continuitate in munca

Buna ziua,
Va rog sa imi spuneti daca se considera ca nu am continuitate in munca in cazul in care contractul de la fostul angajator inceteaza cu data de 28.12.2019, ( sambata ) iar contractul semnat cu noul angajator are ca data de inceput 30.12.2019 ( luni ).
De asemenea este corect ca un contract de munca sa inceteze intr-o zi de weekend daca la firma respectiva weekendurile nu se lucreaza?

Va multumesc.
Nu aveti continuitate ... continuitate inseamna data incetarii vechiului c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.

Data incetarii c.i.m. poate sa fie atat o zi lucratoare , dar si o zi nelucratoare.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc pentru raspuns.
Ar mai fi o singura intrebare si anume, in ce fel ma poate afecta aceasta lipsa de continuitate in munca? Exista si alte repercursiuni pe langa partea de pensie?
Data de 29.12 nu va fi luata in considerare ca stagiu de cotizare la pensie.
Cornel Vasile, Consilier juridic