avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2005 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident pe trecerea de pietoni!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident pe trecerea de pietoni!

Salut, am accidentat o femeie pe trecerea de pietoni si are o fractura la mana, intrebarea mea este daca pot sa-i platesc despagubirile la femeie cu asigurarea de la masina.
Asigurarea asta am mai dato la un accident auto acum cateva luni, pot sa o mai dau odata?
Cel mai recent răspuns: PGRazvan , utilizator 13:13, 20 Decembrie 2019
Buna ziua ,nu contează de câte ori a-ți dat asigurarea ,cât este valabilă ,dacă victima va avea pretenții materiale ,va trebui sa o despăgubească.

PGRazvan a scris:

Salut, am accidentat o femeie pe trecerea de pietoni si are o fractura la mana, intrebarea mea este daca pot sa-i platesc despagubirile la femeie cu asigurarea de la masina.
Asigurarea asta am mai dato la un accident auto acum cateva luni, pot sa o mai dau odata?

Ultima modificare: Miercuri, 18 Decembrie 2019
Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Ce pot face acum, cat femeia e in spital, daca are cumva pretentii de bani cum sa procedez legal ca sa nu mai ceara dupa alte despagubiri. Adica sa am un document cv la mana precum ca i-am achitat.
Ultima modificare: Miercuri, 18 Decembrie 2019
PGRazvan, utilizator
Nu dați nici un ban,daunele se plătesc de către asigurător in funcție de ce va decide instanta ,dacă victima are pretenții.

PGRazvan a scris:

Ce pot face acum, cat femeia e in spital, daca are cumva pretentii de bani cum sa procedez legal ca sa nu mai ceara dupa alte despagubiri. Adica sa am un document cv la mana precum ca i-am achitat.

Ultima modificare: Miercuri, 18 Decembrie 2019
Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Asigurătorul RCA acoperă toate daunele produse de dumneavoastră față de terți, în cazul dumneavoastră daune morale și materiale, cheltuielile de spitalizare. Victima poate să deschidă dosar de daună direct la asigurătorul RCA sau poate deschide un proces civil împotriva acestuia ( proces civil, luând în considerare vătămarea lui descris de dumneavoastră, dosarul penal se va clasa ).
Ce pedeapsa pot primi in cazul in care victima depaseste 90 de zile de spitalizare?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Despagubiri vatamare corporala prin accident rutier Fratzika Fratzika Buna ziua. Am si eu o intrebare cineva cunoscut a avut un accident cu masina lovind pe trecerea de pietoni o femeie. Problema ar fi ca femeia nu a fost lovita ... (vezi toată discuția)
Accident de masina cu victima martinel martinel Aseara am incercat sa evit o groapa si am pierdut controlul volanului lovindu-ma cu roata de bordura.Problema este ca pe bordura era un pieton pe care l-am ... (vezi toată discuția)
Accident pe trecerea de pietoni VasileG VasileG Buna ziua. In data de 20.06.2011 am accidentat un pieton pe trecerea de pietoni.Ma aflam pe un drum cu 3 benzi pe sens,eu eram pe cea din mijloc,la trecerea ... (vezi toată discuția)