Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident pe trecerea de pietoni!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident pe trecerea de pietoni!

Salut, am accidentat o femeie pe trecerea de pietoni si are o fractura la mana, intrebarea mea este daca pot sa-i platesc despagubirile la femeie cu asigurarea de la masina.
Asigurarea asta am mai dato la un accident auto acum cateva luni, pot sa o mai dau odata?
Buna ziua ,nu contează de câte ori a-ți dat asigurarea ,cât este valabilă ,dacă victima va avea pretenții materiale ,va trebui sa o despăgubească.

PGRazvan a scris:

Salut, am accidentat o femeie pe trecerea de pietoni si are o fractura la mana, intrebarea mea este daca pot sa-i platesc despagubirile la femeie cu asigurarea de la masina.
Asigurarea asta am mai dato la un accident auto acum cateva luni, pot sa o mai dau odata?

Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Ce pot face acum, cat femeia e in spital, daca are cumva pretentii de bani cum sa procedez legal ca sa nu mai ceara dupa alte despagubiri. Adica sa am un document cv la mana precum ca i-am achitat.
PGRazvan, utilizator
Nu dați nici un ban,daunele se plătesc de către asigurător in funcție de ce va decide instanta ,dacă victima are pretenții.

PGRazvan a scris:

Ce pot face acum, cat femeia e in spital, daca are cumva pretentii de bani cum sa procedez legal ca sa nu mai ceara dupa alte despagubiri. Adica sa am un document cv la mana precum ca i-am achitat.

Cristinel Horeanu, Consilier juridic
Asigurătorul RCA acoperă toate daunele produse de dumneavoastră față de terți, în cazul dumneavoastră daune morale și materiale, cheltuielile de spitalizare. Victima poate să deschidă dosar de daună direct la asigurătorul RCA sau poate deschide un proces civil împotriva acestuia ( proces civil, luând în considerare vătămarea lui descris de dumneavoastră, dosarul penal se va clasa ).
Ce pedeapsa pot primi in cazul in care victima depaseste 90 de zile de spitalizare?