avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare durta CIM din determinata in nedeterminata ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare durta CIM din determinata in nedeterminata in institii de spectacole si concerte

Buna seara,
Am lucrat la un teatru de stat (institutie publica de spectcole) cu un CIM pe perioada determinata. Mi s-a modificat CIM-ul in durata nedeterminata fara a sustine un concurs, prin act aditional la CIM. Mi s-a adus la cunostinta ca nu s-a procedat corect, ca trebuia sa promovez un concurs pentru a se putea face trecerea de la perioada determinata la nedeterminata, sa imi fac o cerere de incetarea a contractului pe perioada nedeterminata si o cerere pentru angajare pe perioada determinata urmand ca in cel mai scurt timp sa se organizeze concurs pe post pentru modificarea contractului in perioada nedeterminata. Este corect sa se procedeze asa sau care sunt pasii de urmat pentru a nu avea de suferit.
Cel mai recent răspuns: cristian_alex , utilizator 13:06, 21 Decembrie 2019
Este corect cum vi s-a spus ... atentie pentru continuitate ; data incetarii vechiului c.i.m. = data inceperii activitatii in baza noului c.i.m.
Multumesc. As mai avea si eu cateva intrebari.
1. Ce se intampla daca eu refuz sa fac cererea de intrerupere a contractului de munca pe perioada nedeterminata nefiind vina mea ca nu am sustinut acest concurs de care nu am avut cunostinta ca trebuie sustinut. Ce masuri poate lua institutia impotriva mea?
2.institutia a exprimat verbal ca va face toate demersurile necesare pentru a reveni la CIM pe perioada nedeterminata in baza legislatiei in vigoare. Daca eu fac aceasta cerere de incetare cim pe perioada nedeterminata si institutia nu va face aceste demersuri, ce posibilitati legale am eu ca sa nu raman fara servici, eu fiind fortat sa fac aceasta cerere de conducerea institutiei nefiind voia mea sa imi inceteze contractul de munca pe perioada nedeterminata?
3.Institutia are alta cale legala de a face aceasta corectie, fara a imi cere mie sa fac cererea de renuntare la contractul de munca pe perioada nedeterminata?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
1. Ce se intampla daca eu refuz sa fac cererea de intrerupere a contractului de munca pe perioada nedeterminata nefiind vina mea ca nu am sustinut acest concurs de care nu am avut cunostinta ca trebuie sustinut. Ce masuri poate lua institutia impotriva mea?

Singura varianta, ar fi declararea nulitatii c.i.m.ca urmare a nerespectarilor prevederilor legale privind incadrarea in sectoru lpublic.

2.institutia a exprimat verbal ca va face toate demersurile necesare pentru a reveni la CIM pe perioada nedeterminata in baza legislatiei in vigoare. Daca eu fac aceasta cerere de incetare cim pe perioada nedeterminata si institutia nu va face aceste demersuri, ce posibilitati legale am eu ca sa nu raman fara servici, eu fiind fortat sa fac aceasta cerere de conducerea institutiei nefiind voia mea sa imi inceteze contractul de munca pe perioada nedeterminata?

Verba volant scripta manent ....


3.Institutia are alta cale legala de a face aceasta corectie, fara a imi cere mie sa fac cererea de renuntare la contractul de munca pe perioada nedeterminata?

În cazul contractelor individuale de muncă încheiate pe durată determinată, angajarea se poate face și în mod direct, prin acordul părților.

sau

În cazul contractelor individuale de muncă încheiate pe durată determinată, angajarea se poate face și în mod direct, prin acordul părților.
Mulțumesc mult pentru răspunsuri și promptitudinea de care ați dat dovadă. M-ați edificat în totalitate. Vă doresc Sărbători fericite alături de cei dragi, și La mulți ani!
Cu respect
Cristian Ologu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cim pe perioada nedeterminata versus perioada determinata suciugeorgeta suciugeorgeta Va rog sa -mi spuneti cum as putea face in cazul unui angajator care are contracte pe perioada nedeterminata si ar dori sa le transforme in perioada ... (vezi toată discuția)
Dreptul muncii - contract de muncă. În februarie 2019 am fost angajat la o instituţie bugetară ... Ovidiu Donciu Ovidiu Donciu În februarie 2019 am fost angajat la o instituţie bugetară cu CIM pe durată determinată, fără concurs, prin decizia asumată exclusiv de angajator. În ... (vezi toată discuția)
Concurs pentru ocuparea unui post intr-o institutie publica raluca.neagu88 raluca.neagu88 Daca in prezent lucrez intr-o institutie publica pe perioada deteminata pe un post de referent insa doresc sa sustin un concurs pentru ocuparea altui post, ... (vezi toată discuția)