Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Fondul de Salarii și alte fonduri comune din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Fondul de Salarii și alte fonduri comune din Asociație, plus angajările/demiterile de personal, sunt ilegale dacă nu a existat nicio Adunare Generală, sau a fost ilegal convocată.

Sunt foarte multe Asociații care ori nu au convocat Adunări Generale de câteva zeci de ani, ori le convoacă ilegal, fără a-i anunța pe TOȚI PROPRIETARII, conform art. 47 și 48 (vă rog să citiți cu mare atenție ce scrie la art. 48, alineatul 5 - e devastator pentru șefii care n-au convocat legal Adunările Generale, pentru că se va anula tot ce au hotărât ilegal).
Îi sfătuiesc mai ales pe proprietari, dar și pe conducătorii Asociațiilor, să citească cu foarte mare atenție ce scrie în art. 75 alin. 3 și în art. 76, care au legătură directă cu art. 47, 48, 49, 53, 65 și 66 - fără Adunări Generale anuale, nici Fondul de Salarii ANUAL nu se poate acorda, deoarece nu a fost votat legal, doar în Adunarea Generală ... care la Asociația noastră n-a existat, cel puțin pentru anul fiscal 2019 - vom cere stornarea sumelor care n-au avut aprobarea proprietarilor prin vot, în Adunarea Generală.
SPER CĂ-MI VOR REPLICA ȘI ADMINISTRATORII DE ASOCIAȚII DE PE ACEST FORUM DE DISCUȚII, DEOARECE ART. 63-66 ȘI ART. 74 DIN LEGEA NR. 196/2018 LE SUNT DEDICATE LOR - nu au voie să gestioneze fondurile comune ale proprietarilor Asociației dacă nu au consimțământul acestora, dat în Adunarea Generală, odată cu Bugetul Anual: [ link extern ]
Refuzați plata salariilor și a indemnizațiilor dacă n-au fost convocate Adunări Generale anuale sau dacă au fost convocate ilegal, încălcând art. 47 și 48 din Legea nr. 196/2018, care ne duc către încălcarea gravă a art. 53, 65, 66, și mai ales a art. 75 alin. 3 și a art. 76, care e devastator pentru președinții care nu convoacă, sau convoacă ilegal Adunările Generale !