avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de intretinere

Sora mea are o locuință de la părinții mei prin contract de întreținere. Dacă are aceasta obligație, ea poate sa mai beneficieze de la stat de ajutor întreținere persoana cu dizabilitati(tatăl meu are dementa senila)
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 07:18, 31 Decembrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu cred că depinde de felul întreținerii asumat prin contract.

Antoninatrotea a scris:

Sora mea are o locuință de la părinții mei prin contract de întreținere. Dacă are aceasta obligație, ea poate sa mai beneficieze de la stat de ajutor întreținere persoana cu dizabilitati(tatăl meu are dementa senila)

În contractul de întreținere
Contractul de întreținere spune ca dobanditorii sunt obligați sa asigure pe tot timpul vieții părinților sa le asigure hrana îmbrăcăminte tratament medicamentos îngrijire corporala și tot ce este necesar pt un trai decent Mulțumesc anticipat
Dreptul la întreținere conform contractului nu exclude posibilitatea de a obține indemnizația de însoțitor aferentă gradului de handicap grav, dar beneficiarul este tatăl nu sora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire Adrianaeu Adrianaeu Buna ziua , domnule avocat am o nelamurire privind situatia urmatoare : Parintii mei in timpul vietii au facut un act de intretinere uneia dintre surorile mele ... (vezi toată discuția)
Contract de vanzare -cumparare cu clauza de intretinere alexa99 alexa99 Ce presupune mai exact intretinerea in cazul unui astfel de contract? Se poate considera ca s-a indeplinit obligatia de intretinere chiar daca plata diverselor ... (vezi toată discuția)
Act vanzare cumparare cu clauza laur2013 laur2013 Am o bunica, are 73 ani, ea are 3 copii, unul dintre copii este tatal meu, ce pot face sa obtin un act de vanzare cumparare cu clauza de intretinere? Precizez ... (vezi toată discuția)