Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent

Buna seara! Cum procedez pentru a beneficia de acel stimulent ce se acorda simultan cu salariul, părinților care se întorc mai devreme la locul de munca din concediul de crestere copil?Bănuiesc că trebuie sa depun o cerere, dar unde, si ce acte trebuiesc? Multumesc pentru eventualele răspunsuri!
Cererea pentru acordarea stimulentului se depune la Primaria in raza careia aveti domiciliul.

Acte necesare pentru acordarea stimulentului de inserție:
– acte de identitate părinți- copie și original
– certificat naștere copil –copie și original
– certificat căsătorie –copie și original
– adeverintă eliberată de angajator din care să reiasă data reluării activității și perioada de ICC dovada reluării activității (decizie, ordin, act adițional)
– cerere tip
– extras de cont în original cu ștampila și semnătura băncii ( după caz)