Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract proprietate

sunt coproprietar la o casa si gradina in cote egale 50 la suta -50 la suta cu inca cineva
Persoana respectiva vrea sa mi cedeze partea de proprietate.
Se poate face acest lucru prin donatie la notariat.
Daca da va rog sa mi spuneti cum.

Va multumesc
Buna ziua,
DA se poate,
1. Va trebui sa aveti cadastru si intabulare
2. Mergeti la un notar care va va indica toate actele de care aveti nevoie.
Stimata doamna,

Cata vreme este determinata cota-parte din dreptul de proprietate , ea poate fi instrainata.

Nu este obligatorie imparteala efectiva.

Poate fi perfectat un act de donatie, cata vreme exista cadastru si intabulare.

Succes!
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
va multumesc frumos..Sarbatori fericite cu drag