Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vânzare cumpărare poate fi atacată de familie??
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vânzare cumpărare poate fi atacată de familie??

Buna ziua , in urma cu 5 luni părinții au cumpărat un apartament pe numele meu : titularul sunt eu iar la notar am declarat că provenienta banilor ca fiind familia . In ultimă vreme exista conflicte între noi și sunt amenintat că dacă nu fac tot ce și cum doresc, ei îl vor lua înapoi. Exista sa sa se înfăptuiască acest lucru , în condițiile în care actul de proprietate este un contract de vânzare- cumparare între mine și dezvoltător ,nu un act de donație ? Nu am văzut clauze in contract care sa ii menționeze pe părinți sau orice obligație. Va mulțumesc !
Nu au cum sa il ia inapoi daca banii nu au fost dati cu imprumut.
Stimata doamna,

Sumele de bani avansate de dumneavoastra, cu titlu de pret, au fost obtinuti printr-o donatie.( se specifica provenienta sumelor de bani avansate cu titlu de pret ).

Contractul de vanzare-cumparare a fost incheiat in forma autentica, ad validitatem, asadar, nu intervine nicio cauza de nulitate .

Contractul perfectat a atras transferul dreptului de proprietate, in mod legal, acesta producand efecte , si in prezent.

Daca, insa, a existat o intelegere verbala, in sensul imprumutului,dupa cum mentioneaza si colega mai sus , acesta poate fi demonstrat prin inscrisuri (contractul de vanzare-cumparare incheiat), martori, interogatorii.

Donatiile sunt revocabile pentru conditiile expres si limitativ prevazute de lege, anume pentru ingratitudine.(ingratitudinea rezida din acte capitale calomnioase, din tentativa de omor a donatarului, ori din alte fapte penale grave ).

Un alt caz de ingratitudine este reprezentat de refuzul de alimente , exprimat fata de donator, de catre donatar.

( asigurarea alimentelor fiind facute in limita bunului donat).

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat