Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament

Buna seara
As avea o intrebare. Va rog daca ma puteti indruma.
Tatal decedeaza in octombrie, vine fiul si face succesiunea.
Imprumuta 5000 euro prin notar cu ipoteca.
Eu doresc sa cumpar apartamentul. E vechi, dar pretul ar fi ok.
Initial nu a zis nimic. Pe drum spre notar mi-a spua povestea cu imprumutul cu ipoteca.
Tot pe drum imi spune ca e plecat in Germania ca vrea banii in mana ca nu are cont in banca. Ca in urma cu 3 ani a imprumutat bani si ca nu a achitat datoria ( 300 mil vechi atunci) si ca daca face cont automat banca ii i-a banii.
Am putina teama acum. Si faza cu ipoteca si datoria ...si vrea in doua rate banii jos ca sa nu facem prin banca.
As putea avea probleme?
E ciudat..pare complicat.
Multumesc!
La multi ani tuturor!
David1122, utilizator
Imobilul ipotecat NU poate fi vândut până nu se ridică ipoteca la CARTEA funciară.
Se poate înstrăina cu acordul creditorului, cu condiția să acceptați ipoteca în sarcina dumneavoastră.
Creditorul poate scoate la licitație oricând acest imobil pentru a-și recupera creanța.
Dapix, utilizator
Multumesc!
El doreste sa achite datoria ( dar nu are bani decat prin vanzarea imobilului).
trandafir2, moderator
ar trebui sa incheiati un precontract de vanzare cumparare dati avans de 5000 ca sa isi plateasca datoria si sa radieze ipoteca, apoi incheiati contractul de vanzare cumparare cu plata in rate.
in opinia mea, nu ar trebui sa fiti partas la fraudarea creditorului si sa il puneti sa isi faca cont in banca ca sa ii dati banii, asa vaeti si dovada platii. Daca nu e in executare silita, nu ramane fara bani.
Multumesc frumos de raspuns!
De partea a doua am o teama.
El nu stie nimic vizavi de aceea datorie si cont in banca nu doreste sa faca.( va pleca in Germania). Poate merge la granita cu 50000 ron ?(sau mai mult?)
E inchis zilele acestea si la notar ( nu am cum sa ma lamuresc exact, pt ca nu a zis la notar de problema din trecut).
David1122, utilizator
o sa ii vina tot felul de somatii si notificari la dvs dupa ce cumparati, asta nu va afecteaza, dar poate fi deranjant.
la vama trebuie sa declare suma daca depaseste 10 mii de euro.
Pana sa faceti pasul, sfatuiti-va cu un avocat.
Oricum, sa declarati pretul in acte real, exact suma platita.
Ce riscati dvs cu plata aia in rate, e o actiune pauliana, revocatorie inaintata de creditor. Poate sa ceara creditorul, poate sa nu, poate avea succes sau nu, dar e un risc pe care trebuie sa vi-l asumati. daca va avea succes, va trebui s aplatiti dvs datoria, ramanand sa va recuperati dvs de la debitor

[ link extern ]