avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cumparare apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cumparare apartament

Buna seara
As avea o intrebare. Va rog daca ma puteti indruma.
Tatal decedeaza in octombrie, vine fiul si face succesiunea.
Imprumuta 5000 euro prin notar cu ipoteca.
Eu doresc sa cumpar apartamentul. E vechi, dar pretul ar fi ok.
Initial nu a zis nimic. Pe drum spre notar mi-a spua povestea cu imprumutul cu ipoteca.
Tot pe drum imi spune ca e plecat in Germania ca vrea banii in mana ca nu are cont in banca. Ca in urma cu 3 ani a imprumutat bani si ca nu a achitat datoria ( 300 mil vechi atunci) si ca daca face cont automat banca ii i-a banii.
Am putina teama acum. Si faza cu ipoteca si datoria ...si vrea in doua rate banii jos ca sa nu facem prin banca.
As putea avea probleme?
E ciudat..pare complicat.
Multumesc!
La multi ani tuturor!
Ultima modificare: Marți, 31 Decembrie 2019
David1122, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 17:47, 3 Ianuarie 2020
Asa este...nu are rost sa ma complic.
Oricum e bine ca am intrat in discutie cu persoane neutre de situatie.
As avea o neliniste si dupa ce as semna si as da banii...si ar fi al meu in acte.

Pana luni e inchis peste tot.
Am cautat pe net incercand sa leg nistre lucruri pe care nu le stiu ghida.
Sigur are vreo executare scrisa pentru acei bani. Si in acel domeniu sunt proceduri de urmat.
Pretul e de 1000000 ron. E praf ca interior dar nu e chiar o suma de neglijat.
gi-jane2 a scris:

acuma logic.. ce sens are in viziunea oricui, sa incheiati un contract cu plata in rate daca dvs aveti toti banii ? Daca ati achita avens de 5000, apoi achitati o rata de 25000 siapoi, peste o luna sa zicem, inca 25000 ca ati facut un imprumut si puteti proba, da.. ati avea acoperire. Sincer, nu aveti de ce sa va complicati cand nu e problema dvs.
Poate are cont la banca in alta tara si ii virati in acel cont, ar fi o varianta.


Ultima modificare: Vineri, 3 Ianuarie 2020
David1122, utilizator
sfatuiti-va luni cu un avocat, mergeti la o consultatie,
conteaza si creditul ala de cand e, pe ce perioada, de cand nu a platit..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita apartament la un pret foarte mic zograffi zograffi buna ziua, am un credit la o banca, cu ipoteca de rang 1 si 2, cu ratele la zi. intre timp am facut un card de credit la o alta banca si nu am mai putut ... (vezi toată discuția)
Executare silita- se poate ataca act donatie? ella2012 ella2012 buna, Am un credit bancar garantat cu ipoteca pe un apartament. In cazul in care banca imi va declara creditul scadent si va incepe procedura de executare ... (vezi toată discuția)
Donație minor Jvs81 Jvs81 Buna .Va rog sa-mi răspundeți cum ar trebui sa procedez pentru a dona un apartament copilului meu minor . Țin sa precizez ca lucrez in afara( Franța) și ... (vezi toată discuția)