Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul de a folosi locuinta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul de a folosi locuinta

Buna ziua ,

Daca instanta incredinteaza copilul sotiei , iar sotia alege sa nu paraseasca domiciliul (apartamentul) initial comun , iar eu obtin o cota mai mare din apartament la partaj , cum pot anula hotararea instantei ca mama sa locuiasca in apartamentul acordat majoritar mie ?
La partaj veți obține atribuirea sau nu a apartamentului. Partajul presupune împărțirea bunului. Dacă veți obține atribuirea bunului veți putea cere soției să se mute. Dacă soția solicită atribuirea apartamentului, aceasta are șamse mai mari de reușită având în vedere că locuiește efectiv acolo împreună cu copilul.
Buna ziua,
O data u partajul solicitati si iesirea din indiviziune cu atribuirea bunului (apartamentului) si obligarea la plata sultei.
Daca nu aveti banii atunci solicitati obligarea fostei sotii sa plateasca sulta astfel putand ramane in imobil!
Mai e ceva, inainte de a face orice demers ganditi-va nu la fosta ci la copil!
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Multumesc , si La Multi Ani !
Daca sotia solicita atribuirea apartamentului (a facut-o in procesul de divort) , desi a avut contributie minora , poate astfel sa anuleze faptul ca eu am avut o contributie majora la plata apartamentului ?
Multumesc , si La Multi Ani !
Ideea e ca am si banii , si dorinta de a ramane in apartament , dar si sotia doreste acelasi lucru . Ea avand contributie minora la plata apartamentului , poate sa schimbe acest lucru (in procesul de atribuire) decizia din procesul de divort de a stabili domiciliul mamei si minorei in apartament ?
Buna seara,
Nu neaparat contributia este cea care poate duce la atribuirea imobilului.
Consultati art.988 C.Pr.Civ.