Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Casa in constructie finalizata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Casa in constructie finalizata

Buna ziua,

O casa primita donatie, se face proiect de modernizare, etajare, practic se face de la zero, dar se finalizeaza-receptioneaza dupa 12 ani de la inceperea lucrarilor. A fost primita donatie si finalizata in timpul casatoriei. In ce masura este si bunul sotului/sotiei? Proiectul si toata documentatia este pe numele celui care a primit donatia.
Multumesc.
In nicio masura.
Sotul insa, are un drept de creanta pt investitiile facute, poate cere o valoare echivalenta cu jumatate din cat au investit.