Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit in strainatate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit in strainatate

Buna ziua,
Am facut un credit in Austria, avand ca girant un prieten care imi datora acea suma de bani insa nu putea face creditul pe numele lui. Mentionez ca este vorba de o suma destul de mare (30.000€).
Eu m-am mutat din Austria in urma cu 2 ani, timp in care acest prieten a transferat banii in contul meu asa ca din puctul de vedere al bancii creditul a fost platit de mine.
Ultima luna, acest prieten nu a mai transferat banii in contul meu, asa incat rata nu a mai putut fi platita.
Intrebarea mea este: Daca eu nu mai locuiesc pe teritoriul Austriei si nu am un venit acolo, iar eu nu pot plati acest credit, va fi girantul obligat sa plateasca rata?
Mentionez de altfel ca in momentul de fata locueisc in Spania si am un venit. Este posibil ca banca din Austria sa incerce sa recupereze banii de la mine inainte de girant?

Multumesc anticipat
1. De regula, atunci cand se incepe executarea silita, se incepe atat catre titularul creditului cat si catre girant. Ambii sunt obligati, in egala masura, sa plateasca, conform contractului.

2. Conform legislatiei in vigoare, executarea silita poate fi dispusa si pe veniturile din alte tari - unica decizie in astfel de situatii apartinand finantatorului (bancii) si executorului care se ocupa de caz. Deci da, exista posibilitatea sa incerce sa recupereze banii de la dumneavoastra in acelasi timp cu incercarea recuperarii banilor de la girant.
Va multumesc pentru raspuns.
Deci in momentul in care se incepe executarea silita, banca din Austria, va putea contacta angajatorul pe care il am in Spania? E o sitautie pe care as vrea sa o evit. O alta intrebare ar fi, in cazul in care se incepe executarea silita, va trebuii sa plateasca ambele parti, (eu si girantul) sau va trebuii sa platesc eu? Girantul planifica sa faca un credit in urmatoarii 2 ani, este vre sansa sa nu i se acorde creditul avand in vedere sitatia? Multumesc inca o data!
- da, va putea contacta angajatorul. Nu direct, de regula, ci prin intermediul unui executor judecatoresc (sau forma in care acestia isi desfasoara activitatea) din Spania

- banca are nevoie sa isi recupereze banii, indiferent ca ii recupereaza de la titular sau de la girant. Evident, nu ii recupereaza de doua ori (adica ce plateste unul, nu mai plateste celalalt). Dar de regula procedurile se fac inspre amandoi... de unde vin banii mai repede, Doamne ajuta :)

- e posibil. Depinde de politicile bancilor din Austria. Dar in teorie el fiind girant ar trebui sa existe undeva raportat ca nu s-au facut plati la creditul sau.

Andy G. a scris:

Va multumesc pentru raspuns.
Deci in momentul in care se incepe executarea silita, banca din Austria, va putea contacta angajatorul pe care il am in Spania? E o sitautie pe care as vrea sa o evit. O alta intrebare ar fi, in cazul in care se incepe executarea silita, va trebuii sa plateasca ambele parti, (eu si girantul) sau va trebuii sa platesc eu? Girantul planifica sa faca un credit in urmatoarii 2 ani, este vre sansa sa nu i se acorde creditul avand in vedere sitatia? Multumesc inca o data!