Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plata cheltuieli întreținere bloc propritate
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plata cheltuieli întreținere bloc propritate

Ce cheltuieli trebuie plătite la Asociația de proprietari după moartea unei persoane , ținând cont că în apartament nu mai locuiește nimeni și era cu cheltuielile la paușal?(fără centrală proprie)
Ce lege sau normativ reglementează acest lucru?
Mulțumesc.
1. Legea 196/2018
2. Chiar daca un apartament este gol, sunt cheltuielile care se calculeaza la cota indiviza/mp/etc care vin ca si cheltuieli de intretinere oricum.
3. Sun obligatorii nu facultative.
4. Sunt cateva utilitati care se calculeaza la nr de persoane, acealea nu se pun.
Legea nr 196/2018 guverneaza infiintarea,organizare si functionarea asociatiilor de proprietari
Conform disp L nr 196/2018 proprietarul detine obligatia legala sa achite obligatii lunare de intretinere si in situatia in care nu locuieste efectiv in imobil,respectiv sa suporte c/v parti comune -daca apartamnetul detine aparate de contorizat individual