Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... proces civil
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

proces civil

Poate să se desfășoare un proces civil în care sunt doi pârâți iar unul din pârâți nu i se cunoaște adresa(este plecat în străinătate și nici măcar nu se cunoaște dacă este în viață sau nu).Are obligație reclamantul de a indica adresa pârîților ?
Instanta poate dispune suspendarea cauzei daca nu exista date din care sa rezulte domiciliul,resedinta uneia dintre părți,faptul că această este legal citată etc

Efectuați demersuri de aflare a domiciliului pârâtului (cerere la Ambasada țării respective în România, solicitați citarea prin Ministerul Justiției, etc).
Dacă în urma acestor demersuri nu-i aflați domiciliul, solicitați citarea prin publicitate!